Toyota-ს გენერალურმა დირექტორმა მოსაწყენ ავტომობილებს ომი გამოუცხადა
მართალია, ტრადიციულად Toyota ყველასთვის სანდო, რაციონალური და პრაქტიკული ავტომობილების ასოციაციას ქმნის, მაგრამ დღეს ბრენდი ორმაგ, ფაქტობრივად „რევოლუციურ ხასიათს“ ატარებს. რაციონალური ბესტსელერების Camry-სა და Corolla-ს გვერდით სცენას იკავებენ ემოციური და სპორტული მოდელები: GR86 და Supra. ამ მრავალფეროვან პორტფოლიოს კიდევ უფრო აგრესიულსა და მიმზიდველს ხდის ექსკლუზიური GRMN ვარიანტები და უგზოობის უპირობო ლიდერები Land Cruiser-ი და 4Runner TRD Pro.ამ თვის დასაწყეგში გამართულ ფინანსურ პრეზენტაციაზე სიტყვით გამოსვლისას, Toyota-ს პრეზიდენტმა კოჯი სატომ აღნიშნა: „მანქანა არ არის მანქანა, თუ ის სახალისო არ იქნება. სწორედ ამიტომ, ჩვენ არასდროს მივცემთ უფლებას ჩვენს ავტომობილებს, რომ ჩვეულებრივ ტრანსპორტად იქცნენ.“ მიუხედავად იმისა, რომ ზოგიერთი შეიძლება ამ უკანასკნელზე შეედავოს, სატომ განაცხადა, რომ დღევანდელი მყიდველები აღარ არიან „ლოგიკურად, მარცხენა ნახევარსფეროთი მოაზროვნე“ მომხმარებლები, რომლებიც უბრალოდ უკეთეს მახასიათებლებსა და აღჭურვილობას ეძებენ. შედეგად, Toyota „ვეღარ შეძლებს მანქანების გაყიდვას მხოლოდ მოდელების განახლებით, ოდნავ უკეთესი საწვავის ეკონომიურობით ან ახალი დიზაინით.“ამის ნაცვლად, იგი თვლის, რომ წარმატების მიღწევის გზა ვნება და ემოციაა. როგორც სატომ აღნიშნა: „სპორტული მანქანები ელეგანტური უნდა იყოს, მაგრამ თუ იგივე ვნება სხვა ტიპის ავტომობილებშიც არ გამოიძებნა, მომხმარებლებამდე მიღწევას ვერ შეძლებთ.“ ჯერ კიდევ საკითხავია, თუ როგორ აისახება ეს მიდგომა მომავალ პროდუქტებზე, თუმცა სატოს კომენტარები მიანიშნებს, რომ მომავალ მოდელებს უფრო სპორტული დიზაინი და ემოციური სამართავი გამოცდილება ექნება. ეს, რა თქმა უნდა, უცნაურ დროს ხდება, რადგან Toyota-ს ერთ-ერთი ყველაზე სპორტული მანქანა უკვე წარსულს ბარდება.
GR Supra MkV Final Edition მიმდინარე წლის დასაწყისში წარადგინეს და ის ეპოქის დასასრულს აღნიშნავს. მომავალიც ბურუსითაა მოცული, რადგან გასულ წელს შეერთებულ შტატებში Toyota-მ მხოლოდ 2,652 ერთეული გაყიდა. რა თქმა უნდა, ეს არ იქნება პირველი შემთხვევა, როდესაც Supra გაქრა, რადგან სპორტული ავტომობილი 2019 წელს დაბრუნებამდე 17-წლიან პაუზაზე იმყოფებოდა.
ამ ახალი ფილოსოფიის ერთ-ერთი ყველაზე საინტერესო გამოძახილი, სავარაუდოდ, ახალი თაობის Toyota Corolla იქნება, რომლის გამოშვებასაც კომპანია უახლოეს მომავალში გეგმავს. მოდელი, რომელიც ათწლეულების განმავლობაში მხოლოდ პრაქტიკულობისა და საიმედოობის სიმბოლოდ ითვლებოდა, ახლა ცდილობს, გაცილებით უფრო სპორტული, ემოციური და დინამიკური ხასიათი შეიძინოს. ეს ნაბიჯი ზუსტად ეხმიანება Toyota-ს ახალ სტრატეგიას,  შეიტანოს ნამდვილი ვნება და მართვის სიამოვნება არა მხოლოდ ნიშურ სპორტულ მოდელებში, არამედ ყოველდღიურ, მასობრივ ავტომობილებშიც.

2026-08-26 187 views George Lapherashvili 2 min read
Toyota is famous for making safe and reliable cars, but they can sometimes feel a bit boring. However, the company now has a double personality. Next to practical cars like the Camry and Corolla, we can see exciting sports cars like the GR86 and Supra. There are also special GRMN versions and strong off-road cars like the Land Cruiser and 4Runner TRD Pro.Earlier this month, Toyota President Koji Sato spoke at a financial presentation. He said, "A car is not a car if it's not fun. That's why we will never allow our cars to become commodities." Sato explained that today's buyers are different. They do not just look for logical things like better specifications or good equipment. Because of this, Toyota can no longer sell cars just by giving them minor updates, slightly better fuel efficiency, or a new design.
Instead, he believes success comes from passion and emotion. Sato noted, "Sports cars need to be sleek, but unless that same passion can be found in other types of cars, you won't be able to reach customers." We still need to see how this idea will change future cars, but Sato's comments mean new models will have a sportier look and a more emotional driving feel. Of course, this happens at a strange time because one of Toyota's best sports cars is leaving the market.
The GR Supra MkV Final Edition came out earlier this year, marking the end of an era. The future is also unclear because Toyota sold only 2,652 units of the Supra in the United States last year. This is not the first time the Supra has gone away; the sports car took a 17-year break before it came back in 2019.One of the most interesting results of this new philosophy will probably be the new generation of the Toyota Corolla, which the company plans to release in the near future. The Corolla was a symbol of only practicality and reliability for decades. Now, it is trying to become much more sporty, emotional, and dynamic. This step shows Toyota's new strategy: to bring real passion and driving fun not only to special sports cars, but also to everyday, mass-market cars.