ჩრდილოეთ კორეის მიერ 1000 Volvo-ს მოპარვის უცნაური ისტორია
წარმოვიდგინოთ 2025 წელი თბილისი, საქართველოს მთავრობამ შეუკვეთა რომელიმე ევროპულ ავტომწარმოებელს ავტომობილები, მაგრამ თბილისში ჩამოსვლის შემდეგ საგადასახადო ვალდებულებები არ შეასრულა. სწორედ მსგავსი რამ მოხდა 1974 წელს, როდესაც ჩრდილოეთ კორეამ Volvo-ს ქარხანას 1000 ცალი Volvo 144 შეუკვეთა. ამ უპრეცედენტო თაღლითობიდან 51 წელი გავიდა, თუმცა შვედებს ეს ვალი არ დავიწყებიათ. პროცენტების ჩათვლით ჩრდილოეთ კორეას მათთან დაახლოებით 430 მილიონი დოლარი მართებს.
ყველაფერი კი 70-იანი წლების დასაწყისში დაიწყო, როდესაც შვედეთი ჩრდილოეთ კორეას ახალ ბაზრად განიხილავდა. შვედეთმა და ჩრდილოეთ კორეამ ოფიციალურად დიპლომატიური ურთიერთობები 1973 წელს დაამყარეს. 1974 წელს შედგა მსხვილი სავაჭრო გარიგება, რომლის ნაწილიც სწორედ 1000 Volvo-ს შეკვეთა იყო.
ვოლვოები ჩრდილოეთ კორეაში ჩავიდა. მაგრამ ქვეყანაში, სადაც მოქალაქეების უმეტესობას პირადი ავტომობილის ფლობა აკრძალული ჰქონდათ, მაშ რა ბედი ეწია ამ მანქანებს? ვოლვოების ნაწილი იღბლიან ჩინოვნიკებს გადასცეს. ზოგადად, მანქანები მთავრობის საკუთრებად რჩებოდა. დარჩენილი ტექნიკა კი ტაქსებად გამოიყენებოდა, განსაკუთრებით დედაქალაქ ფხენიანში.როდესაც შვედეთმა ინვოისი გაუგზავნა, ჩრდილოეთ კორეამ უბრალოდ უგულებელყო ის.
Volvo-სთვის საბედნიეროდ, შვედეთის ექსპორტის საკრედიტო სააგენტომ (EKN) დააზღვია გარიგება და თანხა კომპანიას გადაუხადა, ასე რომ, Volvo-ს პირდაპირი ფინანსური ზარალი არ განუცდია. მიუხედავად ამისა, შვედეთის მთავრობა, გავრცელებული ინფორმაციით, წელიწადში ორჯერ უგზავნის ჩრდილოეთ კორეას დავალიანების განცხადებას, მაგრამ ის ყოველთვის უგულებელყოფილია. ამის მიუხედავად, 1974 წლის მრავალი Volvo დღესაც მოძრაობს ჩრდილოეთ კორეაში, რაც მათ მაღალ ხარისხსა და გამძლეობაზე მეტყველებს.
რატომ ინარჩუნებს შვედეთი საელჩოს ფხენიანში, როგორც ერთადერთი დასავლური ქვეყანა, რომელიც ამას აკეთებს? როგორც ჩანს, ეს უნიკალური ურთიერთობა, თუნდაც გადაუხდელი ვალის მიუხედავად, ეხმარება შვედეთს, იყოს მნიშვნელოვანი შუამავალი ჩრდილოეთ კორეასა და სხვა ქვეყნებს შორის, მაგალითად აშშ-სთან. ამრიგად, ეს 1000 გადაუხდელი Volvo გახდა დიპლომატიის ერთგვარი „განზრახვის განცხადება“, რაც შვედეთის კეთილ ნებას ადასტურებს და ეხმარება საიდუმლოებით მოცული მსოფლიოს ამ ნაწილთან მნიშვნელოვანი კავშირის შენარჩუნებაში.

The Strange Story of North Korea Stealing 1000 Volvos
Imagine it's 2025 in Tbilisi, and the Georgian government orders cars from a European car manufacturer. However, once the cars arrive in Tbilisi, the tax obligations are not met. This is exactly what happened in 1974 when North Korea ordered 1000 Volvo 144s from the Volvo factory. Fifty-one years have passed since this unusual fraud, but the Swedes have not forgotten the debt. Including interest, North Korea owes them approximately 430 million dollars.
Everything began in the early 1970s when Sweden saw North Korea as a new market. Sweden and North Korea officially established diplomatic relations in 1973. In 1974, a large trade deal was made, part of which was the order for 1000 Volvos. The Volvos arrived in North Korea. But in a country where most citizens are not allowed to own a personal car, what happened to them? Some of the Volvos were given to lucky officials.
Generally, the cars remained government property. The remaining vehicles were used as taxis, especially in the capital, Pyongyang. When Sweden sent the invoice, North Korea simply ignored it. Fortunately for Volvo, the Swedish Export Credit Agency (EKN) insured the deal and paid the company, so Volvo did not suffer a direct financial loss. Nevertheless, the Swedish government reportedly sends North Korea a statement of debt twice a year, but it is always ignored.
Despite this, many of the 1974 Volvos are still driving in North Korea today, which speaks to their high quality and durability. Why does Sweden maintain an embassy in Pyongyang, being the only Western country to do so? It seems that this unique relationship, even despite the unpaid debt, helps Sweden to be an important mediator between North Korea and other countries, such as the USA. Thus, these 1000 unpaid Volvos have become a kind of diplomatic "statement of intent," confirming Sweden's goodwill and helping to maintain an important connection with this mysterious part of the world.